Ve smuteční síni může vzniknout kolumbárium

Další využití staré smuteční síně na městském hřbitově řeší představitelé valašskomeziříčské radnice. Vzniknout by zde mohl prostor pro umístění pohřebních uren.

Zástupci města, Židovské obce v Ostravě a Technických služeb města Valašské Meziříčí, p. o. se v závěru května sešli na hřbitově, aby společně jednali o další budoucnosti staré smuteční síně. „Jedná se o poslední budovu na území našeho města, která je památkou na valašskomeziříčskou židovskou komunitu. Její jádro totiž tvoří původní modlitebna, která byla v průběhu let přestavěna na smuteční síň. I když navrácení stavby k původnímu účelu není vzhledem k finanční náročnosti reálné ani smysluplné, stále se jedná o významný objekt, jehož další využití jsme nechtěli řešit bez konzultace s Židovskou obcí,“ nastínila smysl schůzky místostarostka Zdislava Odstrčilová.

Vzhledem k otevření nové smuteční síně v roce 2019 zvažuje radnice, že by aktuálně nevyužívaný objekt přestavěla na kolumbárium. „Je to jedna z variant, která se nám jeví jako vhodná nejen z pohledu dalšího využití této stavby, ale také zájmu občanů. S případnou přestavbou vhodně doplněnou o památník připomínající židovské obyvatelstvo Valašského Meziříčí uvítala také Židovská obec,“ pokračovala Zdislava Odstrčilová s tím, že nyní radnice zpracuje projekt dalšího využití objektu: „Musíme znát náklady na přestavbu či vznik zcela nového kolumbária, abychom se mohli rozhodnout pro nejvhodnější variantu řešení.

Původní židovská modlitebna vznikla v prostoru dnešního městského hřbitova na začátku 20. století. V roce 1969 se pak dočkala přestavby a rozšíření do podoby smuteční síně, podle předlohy renomovaného architekta Ludvíka Hilgerta.

Zdroj informace: https://www.valasskemezirici.cz/ve-smutecni-sini-muze-vzniknout-kolumbarium/d-46223

Kontakt

  • Tovární 732/15 | 709 00 Ostrava – Mariánské Hory
  • +420 737 550 442
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© Petr Sonnenschein
All rights reserved | SPOJENEC