Jak slaví Velikonoce židé?

REGION OPAVSKO | úterý 7. duben 2020
Odpověď na otázku v titulku je jednoduchá. Židé Velikonoce neslaví. Letos ovšem shodou okolností připadá termín křesťanských Velikonoc na velký židovský svátek Pesach. Je to svátek mnohem starší, a jelikož prvními křesťany byli převážně Židé, některé symboly a rituály Velikonoc mají svůj původ právě v Pesachu. Rozdílů je zde ale také hodně. 

Židovský náboženský život v Moravskoslezském kraji je soustředěn kolem Židovské obce Ostrava. To znamená, že i židé z Opavska jsou členy této ostravské obce. V samotné Opavě funguje ještě občanské sdružení Beit Silesia, spravující mimo jiné také opavský židovský hřbitov, ale i jeho členové jsou organizováni v ostravské židovské obci. K náboženskému životu jsou využívány původní synagoga v nedalekém Krnově a modlitebna v Ostravě. V současné době se ale také židovský náboženský život musel přesunout do virtuálního prostoru.

region opavskoŠabatu on-line se zúčastnil i nakažený manželský pár
„Je paradoxní, že v této době, kdy je volný pohyb tak výrazně omezen, se my setkáváme častěji a intenzivněji,“ popisuje člen představenstva židovské obce Filip Hess. „Naše rabínka Tanya Segal pochází z Izraele, ale již deset let žije v Krakově. V minulých letech přijížděla na svátky buď do Krnova nebo do Ostravy, takže jsme se setkávali zhruba jednou za měsíc. Nyní jsme ve spojení každý týden,“ dodává Hess a vysvětluje, že je to díky komunikačnímu programu Zoom, prostřednictvím kterého pořádají pravidelné šabatové bohoslužby on-line. Technologie tak umožňuje sdílet bohoslužbu nejen lidem v Opavě, Krnově a Ostravě, ale i souvěrcům v Krakově, Varšavě nebo na Slovensku. „Předminulý šabat se k nám připojil i manželský pár ze Švýcarska. Oba byli nakaženi koronavirem a bylo vidět, že jsou velmi rádi, že s námi mohou bohoslužbu sdílet,“ vypráví Hess. S nápadem organizovat bohoslužby přes internet přišla členka židovské obce ing. Kamila Tesařová, zaměstnaná v hradecké společnosti Brano Group. „Myšlenka, že bychom se s paní rabínkou prostřednictvím internetu mohli setkávat častěji, například ke každotýdennímu studiu Tóry, tady byla už dříve, ale současná situace potřebu realizace urychlila,“ usmívá se Tesařová.

Oslava Pesachu s tradičním jídlem a počítačem na stole'
Stejným způsobem proběhne i letošní oslava svátku Pesach. Podle slov předsedkyně židovské obce PhDr. Mileny Slaninové to bude svým způsobem premiéra. „Oslava svátku spočívá mimo jiné ve společném setkání u prostřeného stolu, kde nahlas čteme o stěžejní události židovských dějin - osvobození z egyptského otroctví. Letos budeme sedět každý u svého domácího stolu a kromě symbolických pokrmů tam budeme mít ještě počítač,“ říká předsedkyně a s povzdechem doplňuje: „Mrzí mne, že letos s námi neprožijí Pesach naši senioři, kterých máme v obci skutečně hodně, a pro které jsou naše svátky jednou z mála příležitostí ke společenskému kontaktu.“ (jez)

Kontakt

  • Tovární 732/15 | 709 00 Ostrava – Mariánské Hory
  • +420 737 550 442
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© Petr Sonnenschein
All rights reserved | SPOJENEC