Doporučení Židovské obce v Praze

Vážení členové, milí přátelé,
je naší povinností Vás plně informovat o pragmatických důvodech, proč společnost v čele s naší politickou reprezentací, řeší infekci virem Covid -19 tak radikálním způsobem. Je epidemiologickým předpokladem, že se velká část populace v nejbližších několika týdnech tímto virem nakazí.

Většina mladé a zdravé populace ho překoná jen s velmi mírnými příznaky. Je však již z nedávné epidemie v Číně a Itálii známo, že zhruba 15 – 20 % pacientů potřebuje na přechodnou dobu intenzivní péči v nemocnici. Tato nemoc není nevyhnutelně smrtelná, pokud se pacientovi dostane včas léčba. Je ale vysoce infekční, proto onemocnění čelí samozřejmě i zdravotníci, kteří průběžně také onemocní. Péče o pacienty je možná pouze tehdy, pokud je dostatek lůžek a dostatek personálu.

Když onemocní najednou cca 100 lidí, je předpoklad, že cca 20 lidí bude v tu dobu potřebovat přechodnou intenzivní péči. Tento a jemu podobný scénář naše zdravotnictví samozřejmě zvládne.

Rozdíl však nastává, pokud onemocní například polovina obyvatel Prahy a 20 % z nich bude potřebovat intenzivní péči. V tu chvíli by mohl nastat neřešitelný stav, kterému aktuálně čelí Itálie. Takovému průběhu se vlády brání zaváděním restriktivních opatření, doporučuje karantény a izolace, aby se celá společnost nakazovala postupně.

Ideálně proto zůstaňte nyní jen v kruhu nejbližší rodiny, vyjímaje seniorů, pro které je tato nemoc nejvíce nebezpečná.

V celospolečenském zájmu Vás proto žádáme, abyste zůstávali do ukončení těchto opatření doma, omezili sociální kontakty a nepotkávali se s jinými lidmi - právě touto cestou se nemoc mezi lidmi rychle šíří, nemocných bude přibývat a zdravotnický personál je nebude stíhat ošetřovat.

Pokud z nějakého důvodu potřebujete opustit místo bydliště, důrazně doporučujeme nosit roušku. Zároveň jako preventivní opatření na základě proběhlé studii o místech výskytu a charakteru průběhu onemocnění Covid-19 doporučujeme doplnit medikaci mimo běžných vitamínů také o vitamín D. (V oblastech s vysokým přirozeným výskytem vitamínu D v populaci má onemocnění lehčí a kratší průběh, bez výskytu závažných komplikací.)

Pokud se u Vás objeví jen mírné projevy infekce, např. kašel, teplota do 38 st., bolesti svalů a kloubů, únava - zůstaňte v domácí izolaci po dobu nejméně 14 dnů. Lékaře volejte pouze v případě dušnosti, buď cestou svého praktického lékaře, nebo záchranné služby.
Jinak lehký, výše uvedený průběh řešte zcela standardně jako jinou běžnou infekci – užívejte Paralen při tělesné teplotě nad 38 st., zvyšte příjem vitamínu C, užívejte např. Celaskon.
Informujte svého praktického lékaře o skutečnosti, že jste doma s infekcí, poučí Vás o karanténě a dalším postupu.

Nutnost testování a odběru vzorku na Covid - 19 určí vždy pouze Váš praktický lékař nebo hygiena. Není zatím ve společenském zájmu testovat zdravé jedince, proto se na testovací místa nevydávejte samostatně, právě tam byste se mohli vystavit dalšímu zbytečnému riziku nakažení.

Je čistě na české a obecné společnosti, jak celá epidemie v ČR proběhne. Pokud budeme dodržovat karanténní pravidla, striktní izolaci od každého mimo rodinných příslušníků ve společné domácnosti a nebudeme zatěžovat zdravotní systém nekomplikovaným průběhem, pak dostanou léčbu skutečně jen ti, kteří ji budou v dané chvíli urgentně potřebovat. Za těchto okolností je větší šance, že náš zdravotnický systém touto velmi těžkou zkouškou projde bez nebo jen s malým počtem obětí na životech.

Žádáme vás - šiřte tuto informaci dál, čím více lidí bude vědět pravdu o obavách z této infekce, důvodech a principu karantény, tím je větší šance na náš společný úspěch.

MUDR. Přemysl Šubrt a MUDR. Karin Taussig
Židovská obec v Praze

V Praze dne 16. března 2020

Kontakt

  • Tovární 732/15 | 709 00 Ostrava – Mariánské Hory
  • +420 737 550 442
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© Petr Sonnenschein
All rights reserved | SPOJENEC