SVÁTEK PESACH
V pondělí večer, 22. dubna zahajujeme v synagogách slavnostní bohoslužbou a poté první sederovou večeří svátek Pesach. V zemích diaspory pořádáme v úterý večer, 23. dubna ještě druhou sederovou večeři. V diapoře slavíme svátek Pesach osm dní, až do úterního večera 30. dubna.
Svátek má čtyři názvy: Chag ha-pesach (חג הפסח) –Svátek překročení, kdy Hospodin překročil v noci domy synů Izraele, na nichž bylo znamení krve obětovaného jehněte nebo kůzlete a nezabíjel v nich prvorozené syny. (Exodus 12,12-13).
Chag ha-macot (חג המצות) – Svátek nekvašených chlebů – macesů. Protože když synové Izraele odcházeli z Egypta, neměli čas čekat až jim těsto na chléb vykyne, proto až cestou z nekynutého těsta pekli nekvašené koláče. (Exodus 12,34 a 39).
Chag ha-cherut (חג החירות) – Svátek svobody. Protože po vyjití z Egypta, kde otročili pro faraóna a Egypťany se stali synové Izraele fyzicky svobodným lidem.
Chag ha-aviv (חג האביב) – Svátek jara, protože Pesach slavíme vždy na jaře, v měsíci nisanu, který se v biblických dobách nazýval měsícem jara – chodeš aviv.
Midraš na Žalmy (מדרש תהלים), zvaný též Šocher tov 114 uvádí, že pro čtyři zásluhy před Hospodinem byli synové Izraele hodni osvobození z egyptského otroctví: protože si nezměnili svá jména, udrželi si svou mateřštinu, nikomu cizímu neprozradili svá svatá tajemství a zachovávali obřízku (brit mila).
Během dvou sederových večerů Svátku svobody vzpomeňme na 134 unesených izraelských rukojmí od 7.října 2024 (od Simchat Tora 5784), kteří jsou dosud zadržovaní teroristy Hamásu a Islámského džihádu v Gaze. Modleme se za jejich brzký návrat zpět k rodinám a teroristy zavražděným rukojmím důstojný židovský pohřeb – kever Jisrael.