Konverze osmi adeptů z regionu

OSTRAVA/KRAKOV – Židovská obec v Ostravě podpořila úspěšnou konverzi několika zájemců o židovství z Moravskoslezského kraje.

Téměř čtyřletý proces výuky pod vedením izraelské rabínky Tanyi Segal působící v Polsku, byl završen 11. prosince 2017 rozhodnutím rabínského soudu (bejt din) v Krakově, jenž byl zřízen pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově a progresivní židovskou komunitou Beit Krakow. Beit Din se skládal z rabínů, kteří působí nebo působili v Polsku nebo jejichž rodinné kořeny jsou s Polskem silně propojeny.

Zájem osmi lidí různého věku a profesního zaměření včetně tří dětí vyplynul z dlouhodobého působení v občanském sdružení Krnovská synagoga (nyní Krnovská synagoga z.s.). Život jeho předsedy Petra Aharona Tesaře a jeho rodiny je již téměř dvě desítky let spojen s jedinou dochovanou synagogou v Moravskoslezském kraji.

Součástí mnoha aktivit spolku Krnovská synagoga byly a jsou společné akce s Židovskou obcí Ostrava a polskou progresivní komunitou Beit Krakov, která je členem Světové unie progresivního judaismu (WUPJ). Mezi ně patří zejména vzájemné návštěvy, připomínky židovských svátků, organizování a účast na pietních shromážděních apod. Cílem podpory nových adeptů židovství bylo rozšíření členské zákaldny ŽO Ostrava. „Jsme nesmírně štastní, že u Beit Dinu uspěli všichni zájemci. Jsou jako naše děti, na které jsme tak dlouho čekali, abychom je co nejdříve mohli přijmout mezi sebe oficiálně jako Židy,“ uvedla předsedkyně Židovské obce Ostrava Milena Slaninová, která celou skupinu přijela do Krakova podpořit osobně.

PhDr. Milena Slaninová
Židovská obec v Ostravě
Tovární 732/15
709 00 Ostrava 9

MODERNÍ DĚJINY

Fotografické rekonstrukce zničených židovských památek Ostravy v současném městském prostoru

Kontakt

  • Tovární 732/15 | 709 00 Ostrava – Mariánské Hory
  • +420 596 621 354
  • +420 737 550 442
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© Petr Sonnenschein
All rights reserved | SPOJENEC