Jom hašoa a Tryzna v Ostravě
Letošní Jom hašoa se odehrával ve virtuálním prostoru. Židovská obec v Praze uskutečnila vzpomínku na zavražděné během Šoa prostřednictvím facebooku. Veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhlo na internetové stránce Institutu Terezínské iniciativy a na sociálních sítích. K této akci jsme se připojili také z Krnova nahrávkou ze synagogy, kdy byly přečtena jména krnovských Židů. V Izraeli byla oficiální ceremonie dne Jom hašoa ve hagvura přenášena on-line bez účasti veřejnosti.
V Ostravě je několik let zavedená tradice připomínat si tento den Tryznou na židovském hřbitově. To nebylo kvůli nouzovému stavu možné, a proto jsme zvolili jako náhradní řešení virtuální setkání na Zoomu. Tryzna se tedy uskutečnila v původně plánovaném termínu 26. dubna. Členové obce mohli předem zaslat jména svých zavražděných příbuzných, aby byla připomenuta jejich památka.
Tryznu zahájila paní předsedkyně Milena Slaninová úvodním slovem o významu dne Jom hašoa. Dále zazněla píseň Eli, Eli – Bože můj, Bože můj. Bylo zapáleno šest svící na menoře jako symbol 6 miliónů zavražděných Židů. Následovalo čtení jmen ostravských Židů. Zvlášť dojemné bylo přečtení 93 ostravských děti, které byl odvezeny v transportu a již se nevrátily. Poté rabínka Tanya Segal zazpívala modlitbu El male rachamim. Nakonec jsme všichni zazpívali izraelskou hymnu Hatikva, která vyjadřuje naději pro židovský národ a zemi Izrael.
I my máme naději, že se brzy setkáme osobně tváří v tvář na dalších akcích.
Bože můj, Bože můj, dej ať nikdy nepomine písek a moře, šumění vody, nebeský třpyt, modlitba člověka.
Milka